Catholic-Hierarchy DC

Bishop Salvio Huix Miralpéix, C.O. †

Deceased

Bishop of Lérida


Events

DateAgeEventTitle
22 Dec 1877BornSanta Margarita de Vellors
19 Sep 190325.7Ordained PriestPriest of Vic, Spain
190729.0ProfessedPriest of Confederation of Oratorians of St. Philip Neri
16 Feb 192850.2AppointedApostolic Administrator of Ibiza, Spain
16 Feb 192850.2AppointedTitular Bishop of Selymbria
15 Apr 192850.3Ordained BishopTitular Bishop of Selymbria
28 Jan 193557.1AppointedBishop of Lérida, Spain
5 Aug 193658.6DiedBishop of Lérida, Spain

MicroData Summary for Salvio Huix Miralpéix:
Bishop Salvio Huix Miralpéix C.O. (born , died ) Bishop of Lérida

  • a priest for 32.9 years
  • a bishop for 8.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 18

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013