Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Julien-Marie-François-Xavier Hillereau

Deceased

Vicar Apostolic of Constantinople

Titular Archbishop of Petra in Palaestina


Events

DateAgeEventTitle
21 Jun 1796BornSaint-Philbert-de-Bouaine, France
22 May 183235.9AppointedApostolic Visitor (Visitator) of Izmir (Smirne), Turkey
22 May 183235.9AppointedTitular Bishop of Calydon
19 Aug 183236.1Ordained BishopTitular Bishop of Calydon
14 Jun 183336.9AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Constantinople, Turkey
14 Jun 183336.9AppointedTitular Archbishop of Petra in Palaestina
7 Mar 183538.7SucceededVicar Apostolic of Constantinople, Turkey
1 Mar 185558.6DiedVicar Apostolic of Constantinople, Turkey

MicroData Summary for Julien-Marie-François-Xavier Hillereau (VIAF: 89089302)
Archbishop Julien-Marie-François-Xavier Hillereau (born , died ) Vicar Apostolic of Constantinople

  • a bishop for 22.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 304, and Page 128
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 348
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1832, Number 41

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 31 Jul 2016