Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Mussabini

Deceased

Archbishop of Izmir (Smirne)


Events

DateAgeEventTitle
12 Jun 1805BornIzmir
6 Mar 183832.7AppointedArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey
6 May 183832.9Ordained BishopArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey
4 May 186155.9DiedArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey

MicroData Summary for Antonio Mussabini:
Archbishop Antonio Mussabini (born , died ) Archbishop of Izmir (Smirne)

  • a bishop for 23.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1858
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 348

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013