Catholic-Hierarchy DC

Bishop Andrew Higgins

Deceased

Bishop of Kerry (o Ardfert) e Aghadoe


Events

DateAgeEventTitle
7 Mar 1826BornKillarney
23 Dec 188155.8AppointedBishop of Kerry (o Ardfert) e Aghadoe, Ireland
5 Feb 188255.9Ordained BishopBishop of Kerry (o Ardfert) e Aghadoe, Ireland
1 May 188963.2DiedBishop of Kerry (o Ardfert) e Aghadoe, Ireland

MicroData Summary for Andrew Higgins:
Bishop Andrew Higgins (born , died ) Bishop of Kerry (o Ardfert) e Aghadoe

  • a bishop for 7.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 118

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013