Catholic-Hierarchy DC

Bishop Anastasius Hartmann, O.F.M. Cap. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Bombay

Titular Bishop of Derbe

Vicar Apostolic of Patna


Events

DateAgeEventTitle
24 Feb 1803BornHitzkirch, Switzerland
182117.8ProfessedMember of Order of Friars Minor Capuchin
182622.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
30 Sep 184542.5AppointedVicar Apostolic of Patna, India
30 Sep 184542.5AppointedTitular Bishop of Derbe
16 Mar 184643.0Ordained BishopTitular Bishop of Derbe
16 Aug 184946.4AppointedVicar Apostolic of Bombay, India
25 Jul 185855.4ResignedVicar Apostolic of Bombay, India
24 Jan 186056.9AppointedVicar Apostolic of Patna, India
1 May 186663.1DiedVicar Apostolic of Patna, India

MicroData Summary for Anastasius Hartmann:
Bishop Anastasius Hartmann O.F.M. Cap. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Bombay

  • a priest for 40.3 years
  • a bishop for 20.1 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 174

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015