Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Isaac Hagian

Deceased

Archbishop Emeritus of Sivas {Sebaste} (and Tokat {Toqat}) (Armenian)

Titular Archbishop of Pessinus


Events

DateAgeEventTitle
6 May 1837BornPerkinik
8 Apr 189254.9AppointedBishop of Sivas {Sebaste} (Armenian), Turkey
2 Jun 189255.1AppointedArchbishop of Sivas {Sebaste} (and Tokat {Toqat}) (Armenian), Turkey
6 May 190568.0ResignedArchbishop of Sivas {Sebaste} (and Tokat {Toqat}) (Armenian), Turkey
6 May 190568.0AppointedTitular Archbishop of Pessinus
1908¹70.7DiedArchbishop Emeritus of Sivas {Sebaste} (and Tokat {Toqat}) (Armenian), Turkey

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Isaac Hagian:
Archbishop Isaac Hagian (born ) Archbishop Emeritus of Sivas {Sebaste} (and Tokat {Toqat})

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 507

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013