Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nicolas Hajj, B.S. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade} (Melkite Greek)


Events

DateAgeEventTitle
30 Jun 1907BornMachghara
1 Apr 193426.8Ordained PriestPriest of Arrouhbaniat Albassiliat Almoukhalissiat (Melkite Greek)
30 Jul 196558.1AppointedArchbishop (Personal Title), Auxiliary of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek), Syria
30 Jul 196558.1AppointedTitular Archbishop of Damiata dei Greco-Melkiti
9 Sep 196558.2Ordained BishopTitular Archbishop of Damiata dei Greco-Melkiti
3 Nov 198477.3AppointedArchbishop of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade} (Melkite Greek), Lebanon
18 Sep 198578.2ResignedArchbishop of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade} (Melkite Greek), Lebanon
11 Jan 199587.5DiedArchbishop Emeritus of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade} (Melkite Greek), Lebanon

MicroData Summary for Nicolas Hajj:
Archbishop Nicolas Hajj B.S. (born , died ) Archbishop Emeritus of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade}

  • a priest for 60.8 years
  • a bishop for 29.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013