Catholic-Hierarchy DC

Filippo Antonio Cardinal Gualtieri

Deceased

Bishop Emeritus of Todi

Cardinal-Priest of Santa Prassede


Events

DateAgeEventTitle
24 Mar 1660BornFermo
30 Mar 170040.0AppointedTitular Archbishop of Athenae
3 Apr 170040.0AppointedApostolic Nuncio to France
16 May 170040.1Ordained BishopTitular Archbishop of Athenae
21 Nov 170141.6AppointedArchbishop (Personal Title) of Imola, Italy
17 May 170646.1Elevated to Cardinal
30 Apr 170848.0InstalledCardinal-Priest of San Crisogono
14 Oct 170949.5AppointedArchbishop (Personal Title) of Todi, Italy
5 Dec 171454.6ResignedBishop of Todi, Italy
29 Jan 172463.8AppointedCardinal-Priest of Santa Cecilia
31 Jul 172666.3AppointedCardinal-Priest of Santa Prassede
21 Apr 172868.0DiedBishop Emeritus of Todi, Italy

MicroData Summary for Filippo Antonio Gualtieri:
Filippo Antonio Cardinal Gualtieri (born , died ) Bishop Emeritus of Todi

  • a bishop for 27.9 years
  • a cardinal for 21.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 17 May 1706
  • ob/c2: CB, 24 May 2013
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 214, Number 17,682
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1700, Number 6

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.8, 27 Jul 2015; Data: 27 Jul 2015