Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alejandro García y Fontcuberta, O.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Hai Phòng

Titular Bishop of Anthedon


Events

DateAgeEventTitle
10 Aug 1869BornCalaceite, Spain
20 May 189424.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
31 May 193060.8AppointedVicar Apostolic of Hai Phòng, Viet Nam
3 Jul 193060.9AppointedTitular Bishop of Anthedon
2 Nov 193061.2Ordained BishopTitular Bishop of Anthedon
14 Feb 193363.5DiedVicar Apostolic of Hai Phòng, Viet Nam

MicroData Summary for Alejandro García y Fontcuberta:
Bishop Alejandro García y Fontcuberta O.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Hai Phòng

  • a priest for 38.7 years
  • a bishop for 2.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: JPG
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1930, Number 81

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013