Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francis Xavier Ford, M.M. †

Deceased

Bishop of Meixian [Kaying]


Events

DateAgeEventTitle
11 Jan 1892BornBrooklyn, NY, USA
191220.0ProfessedMember of Catholic Foreign Mission Society of America
5 Dec 191725.9Ordained PriestPriest of Catholic Foreign Mission Society of America
28 Apr 192937.3AppointedPrefect of Kaying [Meixian], China
18 Jun 193543.4AppointedTitular Bishop of Etenna
18 Jun 193543.4AppointedVicar Apostolic of Kaying [Meixian], China
21 Sep 193543.7Ordained BishopTitular Bishop of Etenna
11 Apr 194654.3AppointedBishop of Meixian [Kaying], China
21 Feb 195260.1DiedBishop of Meixian [Kaying], China

MicroData Summary for Francis Xavier Ford:
Bishop Francis Xavier Ford M.M. (born , died ) Bishop of Meixian [Kaying]

  • a priest for 34.2 years
  • a bishop for 16.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1951
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 72

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013