Catholic-Hierarchy DC

Bishop Doroteo Fernández y Fernández

Deceased

Bishop Emeritus of Badajoz


Events

DateAgeEventTitle
13 Mar 1913BornHuelde
13 Mar 193724.0Ordained PriestPriest
6 Mar 195642.9AppointedAuxiliary Bishop of Santander, Spain
6 Mar 195642.9AppointedTitular Bishop of Castabala
3 Jun 195643.2Ordained BishopTitular Bishop of Castabala
19 Feb 196248.9AppointedCoadjutor Bishop of Badajoz, Spain
22 Jul 197158.3SucceededBishop of Badajoz, Spain
15 Jan 197965.8ResignedBishop of Badajoz, Spain
10 Jul 198976.3DiedBishop Emeritus of Badajoz, Spain

MicroData Summary for Doroteo Fernández y Fernández:
Bishop Doroteo Fernández y Fernández (born , died ) Bishop Emeritus of Badajoz

  • a priest for 52.3 years
  • a bishop for 33.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 47

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015