Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Raymond Philip Etteldorf

Deceased

Official Emeritus of the Secretariat of State

Titular Archbishop of Tyndaris


Events

DateAgeEventTitle
18 Aug 1911BornOssian, IA, USA
8 Dec 193726.3Ordained PriestPriest
21 Dec 196857.3AppointedTitular Archbishop of Tyndaris
21 Dec 196857.3AppointedApostolic Delegate to New Zealand
6 Jan 196957.4Ordained BishopTitular Archbishop of Tyndaris
21 Jun 197462.8AppointedApostolic Pro-Nuncio to Ethiopia
Oct 198271.1AppointedOfficial of the Secretariat of State
27 Dec 198473.4ResignedOfficial of the Secretariat of State
15 Mar 198674.6DiedOfficial Emeritus of the Secretariat of State

MicroData Summary for Raymond Philip Etteldorf:
Archbishop Raymond Philip Etteldorf (born , died ) Official Emeritus of State

  • a priest for 48.3 years
  • a bishop for 17.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013