Catholic-Hierarchy DC

Giuseppe Cardinal D’Annibale

Deceased

Prefect of the Congregation for Indulgences and Relics

Cardinal-Priest of Santi Bonifacio ed Alessio


Events

DateAgeEventTitle
22 Sep 1815BornBorbona, Italy
30 Mar 183923.5Ordained DeaconDeacon of Rieti, Italy
21 Sep 183924.0Ordained PriestPriest of Rieti, Italy
12 Aug 188165.9AppointedTitular Bishop of Carystus
14 Aug 188165.9Ordained BishopTitular Bishop of Carystus
11 Feb 188973.4Elevated to Cardinal
27 May 188973.7AppointedCardinal-Priest of Santi Bonifacio ed Alessio
22 Jun 189074.8AppointedPrefect of the Congregation for Indulgences and Relics
17 Jul 189276.8DiedPrefect of the Congregation for Indulgences and Relics

MicroData Summary for Giuseppe D’Annibale:
Cardinal Giuseppe D’Annibale (born , died ) Prefect of Indulgences and Relics

  • a priest for 52.8 years
  • a bishop for 10.9 years
  • a cardinal for 3.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 187, and Page 47
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 11 Feb 1889

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013