Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paolo de Sanctis

Deceased

Bishop Emeritus of Poggio Mirteto

Titular Archbishop of Serdica


Events

DateAgeEventTitle
14 Feb 1816BornRigatti
21 May 184226.3Ordained PriestPriest
1 Jun 188872.3AppointedBishop of Poggio Mirteto, Italy
10 Jun 188872.3Ordained BishopBishop of Poggio Mirteto, Italy
22 Jun 189680.4ResignedBishop of Poggio Mirteto, Italy
22 Jun 189680.4AppointedTitular Archbishop of Serdica
9 May 190791.2DiedBishop Emeritus of Poggio Mirteto, Italy

MicroData Summary for Paolo de Sanctis:
Archbishop Paolo de Sanctis (born , died ) Bishop Emeritus of Poggio Mirteto

  • a priest for 65.0 years
  • a bishop for 18.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 362, and Page 502

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013