Catholic-Hierarchy DC

Bishop Noel Desmond Daly

Deceased

Bishop Emeritus of Sandhurst


Events

DateAgeEventTitle
10 Feb 1929BornSale
27 Jul 195223.5Ordained PriestPriest of Sale, Australia
21 Apr 197950.2AppointedBishop of Sandhurst, Australia
11 Jul 197950.4Ordained BishopBishop of Sandhurst, Australia
1 Jul 200071.4ResignedBishop of Sandhurst, Australia
14 Jan 200474.9DiedBishop Emeritus of Sandhurst, Australia

MicroData Summary for Noel Desmond Daly:
Bishop Noel Desmond Daly (born , died ) Bishop Emeritus of Sandhurst

  • a priest for 51.5 years
  • a bishop for 24.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013