Catholic-Hierarchy DC

Bishop Lucio Crescenzi

Deceased

Bishop of Fabriano e Matelica


Events

DateAgeEventTitle
26 Mar 1892BornMonteleone Sabino
21 Nov 191523.7Ordained PriestPriest
23 Jan 194552.8AppointedApostolic Administrator of Fabriano e Matelica, Italy
23 Jan 194552.8AppointedTitular Bishop of Pharsalus
11 Mar 194553.0Ordained BishopTitular Bishop of Pharsalus
10 Jul 194553.3AppointedBishop of Fabriano e Matelica, Italy
19 Feb 196067.9DiedBishop of Fabriano e Matelica, Italy

MicroData Summary for Lucio Crescenzi:
Bishop Lucio Crescenzi (born , died ) Bishop of Fabriano e Matelica

  • a priest for 44.2 years
  • a bishop for 14.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1945, Number 10

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013