Catholic-Hierarchy DC

Bishop Daniel Cohalan

Deceased

Bishop of Waterford and Lismore


Events

DateAgeEventTitle
28 Jan 1884BornKilmichael
9 Jun 190622.4Ordained PriestPriest
30 Jan 194359.0AppointedBishop of Waterford and Lismore, Ireland
4 Apr 194359.2Ordained BishopBishop of Waterford and Lismore, Ireland
27 Jan 196581.0DiedBishop of Waterford and Lismore, Ireland

MicroData Summary for Daniel Cohalan:
Bishop Daniel Cohalan (born , died ) Bishop of Waterford and Lismore

  • a priest for 58.6 years
  • a bishop for 21.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 18

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013