Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ruggero Catizone

Deceased

Auxiliary Bishop of Catanzaro

Titular Bishop of Augustopolis in Phrygia


Events

DateAgeEventTitle
26 Feb 1839BornTre Taverne
28 Feb 186324.0Ordained PriestPriest
11 Jul 189556.3AppointedAuxiliary Bishop of Catanzaro, Italy
11 Jul 189556.3AppointedTitular Bishop of Augustopolis in Phrygia
28 Sep 189556.5Ordained BishopTitular Bishop of Augustopolis in Phrygia
Jan 1908³68.8DiedAuxiliary Bishop of Catanzaro, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Ruggero Catizone:
Bishop Ruggero Catizone (born , died Jan 1908) Auxiliary Bishop of Catanzaro

  • a priest for 44.8 years
  • a bishop for 12.2 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 132

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.9, 22 Aug 2015; Data: 11 Nov 2015