Catholic-Hierarchy DC

Bishop Domenico Scopelliti

Deceased

Bishop Emeritus of Oppido Mamertina

Titular Bishop of Rhesaina


Events

DateAgeEventTitle
24 Sep 1841BornCatona
24 Sep 187029.0Ordained PriestPriest
28 Nov 189857.2AppointedBishop of Oppido Mamertina, Italy
8 Jan 189957.3Ordained BishopBishop of Oppido Mamertina, Italy
15 Dec 191978.2ResignedBishop of Oppido Mamertina, Italy
15 Dec 191978.2AppointedTitular Bishop of Rhesaina
16 Apr 192280.6DiedBishop Emeritus of Oppido Mamertina, Italy

MicroData Summary for Domenico Scopelliti:
Bishop Domenico Scopelliti (born , died ) Bishop Emeritus of Oppido Mamertina

  • a priest for 51.6 years
  • a bishop for 23.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 426

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013