Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vicente Castellanos y Núñez

Deceased

Bishop Emeritus of Tulancingo, Hidalgo

Titular Bishop of Marciana


Events

DateAgeEventTitle
5 Aug 1870BornMazamitla
20 Oct 189424.2Ordained PriestPriest of Zamora, Michoacán, México
7 Feb 191241.5AppointedBishop of Campeche, México
21 Apr 191241.7Ordained BishopBishop of Campeche, México
23 May 191241.8InstalledBishop of Campeche, México
26 Aug 192151.1AppointedBishop of Tulancingo, Hidalgo, México
16 Sep 193262.1ResignedBishop of Tulancingo, Hidalgo, México
16 Sep 193262.1AppointedTitular Bishop of Marciana
2 Apr 193968.7DiedBishop Emeritus of Tulancingo, Hidalgo, México

MicroData Summary for Vicente Castellanos y Núñez:
Bishop Vicente Castellanos y Núñez (born , died ) Bishop Emeritus of Tulancingo

  • a priest for 44.5 years
  • a bishop for 26.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 197, Number 16,039
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1912, Number 25

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013