Catholic-Hierarchy DC

Bishop Crescencio Carrillo y Ancona

Deceased

Bishop of Yucatán (Mérida)


Events

DateAgeEventTitle
19 Apr 1837BornIzamal
3 Mar 186022.9Ordained DeaconDeacon of Yucatán (Mérida), México
2 Jun 186023.1Ordained PriestPriest of Yucatán (Mérida), México
27 Mar 188446.9AppointedCoadjutor Bishop of Yucatán (Mérida), México
27 Mar 188446.9AppointedTitular Bishop of Lerus
6 Jul 188447.2Ordained BishopTitular Bishop of Lerus
14 Feb 188749.8SucceededBishop of Yucatán (Mérida), México
19 Mar 189759.9DiedBishop of Yucatán (Mérida), México

MicroData Summary for Crescencio Carrillo y Ancona:
Bishop Crescencio Carrillo y Ancona (born , died ) Bishop of Yucatán (Mérida)

  • a priest for 36.8 years
  • a bishop for 12.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 340, and Page 599

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013