Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vicente Camacho y Moya

Deceased

Bishop of Tabasco


Events

DateAgeEventTitle
8 Jun 1886BornGuadalajara
5 Dec 190923.5Ordained PriestPriest
14 Feb 193043.7AppointedBishop of Tabasco, México
7 May 193043.9Ordained BishopBishop of Tabasco, México
18 Feb 194356.7DiedBishop of Tabasco, México

MicroData Summary for Vicente Camacho y Moya:
Bishop Vicente Camacho y Moya (born , died ) Bishop of Tabasco

  • a priest for 33.2 years
  • a bishop for 12.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: JPG
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1930, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013