Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nicolas Cadi

Deceased

Archbishop Emeritus of Bosra e Haūrān (Melkite Greek)

Titular Archbishop of Mocissus


Events

DateAgeEventTitle
29 Jun 1861BornDamasco
21 Nov 188423.4Ordained PriestPriest
10 Feb 188927.6AppointedArchbishop of Bosra e Haūrān (Melkite Greek), Syria
10 Feb 188927.6Ordained BishopArchbishop of Bosra e Haūrān (Melkite Greek), Syria
16 Nov 193978.4ResignedArchbishop of Bosra e Haūrān (Melkite Greek), Syria
16 Nov 193978.4AppointedTitular Archbishop of Mocissus
194179.5DiedArchbishop Emeritus of Bosra e Haūrān (Melkite Greek), Syria

MicroData Summary for Nicolas Cadi:
Archbishop Nicolas Cadi (born ) Archbishop Emeritus of Bosra e Haūrān

  • a priest for 56.1 years
  • a bishop for 51.9 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013