Catholic-Hierarchy DC

Bishop Johannes Michiel Buckx, S.C.I. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Finland {Finlandia}

Titular Bishop of Doliche


Events

DateAgeEventTitle
6 Aug 1881Born
9 Jun 190624.8Ordained PriestPriest of Congregation of the Priests of the Sacred Heart
20 Mar 192139.6AppointedApostolic Administrator of Finland {Finlandia}
23 May 192341.7AppointedTitular Bishop of Doliche
23 May 192341.7AppointedVicar Apostolic of Finland {Finlandia}
15 Aug 192342.0Ordained BishopTitular Bishop of Doliche
26 Jul 193351.9ResignedVicar Apostolic of Finland {Finlandia}
22 Sep 194665.1DiedVicar Apostolic Emeritus of Finland {Finlandia}

MicroData Summary for Johannes Michiel Buckx
Bishop Johannes Michiel Buckx S.C.I. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Finland {Finlandia}

EventPlace
Birth PlaceBorn, Diocese of Roermond, Netherlands
Death PlaceSittard, Diocese of Roermond, Netherlands

  • a priest for 40.2 years
  • a bishop for 23.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: JPG
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1,923, Number 46
  • fn/dp: CB, 16 Sep 2019
  • fn/dp: Le Petit Episcopologe, Issue 241, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast