Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pietro Bottazzi

Deceased

Bishop of Larino


Events

DateAgeEventTitle
25 Sep 1800BornLacedonia
20 Dec 182323.2Ordained PriestPriest
26 Aug 184544.9SelectedBishop of Larino, Italy
24 Nov 184545.1ConfirmedBishop of Larino, Italy
8 Dec 184545.2Ordained BishopBishop of Larino, Italy
15 Apr 184948.5AppointedApostolic Administrator of Termoli, Italy
5 Sep 185150.9ResignedApostolic Administrator of Termoli, Italy
22 Jul 185857.8DiedBishop of Larino, Italy

MicroData Summary for Pietro Bottazzi:
Bishop Pietro Bottazzi (born , died ) Bishop of Larino

  • a priest for 34.5 years
  • a bishop for 12.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1858
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 549
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 232

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015