Catholic-Hierarchy DC

Bishop Secondo Bologna

Deceased

Bishop of Boiano-Campobasso


Events

DateAgeEventTitle
9 Aug 1898BornCuneo
22 Jun 192425.9Ordained PriestPriest of Cuneo, Italy
8 Jan 194041.4AppointedBishop of Boiano-Campobasso, Italy
31 Mar 194041.6Ordained BishopBishop of Boiano-Campobasso, Italy
11 Oct 194345.2DiedBishop of Boiano-Campobasso, Italy

MicroData Summary for Secondo Bologna:
Bishop Secondo Bologna (born , died ) Bishop of Boiano-Campobasso

  • a priest for 19.3 years
  • a bishop for 3.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 12

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013