Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Daniel Joseph Bohan

Deceased

Archbishop of Regina, Saskatchewan


Events

DateAgeEventTitle
8 Nov 1941BornYarmouth
13 May 196725.5Ordained PriestPriest of Moncton, New Brunswick, Canada
14 May 200361.5AppointedAuxiliary Bishop of Toronto, Ontario, Canada
14 May 200361.5AppointedTitular Bishop of Migirpa
3 Jul 200361.6Ordained BishopTitular Bishop of Migirpa
30 Mar 200563.3AppointedArchbishop of Regina, Saskatchewan, Canada
15 Jan 201674.1DiedArchbishop of Regina, Saskatchewan, Canada

MicroData Summary for Daniel Joseph Bohan
Archbishop Daniel Joseph Bohan (born , died ) Archbishop of Regina

  • a priest for 48.6 years
  • a bishop for 12.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 207
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 172, Number 14,420
  • d: CB, 15 Jan 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 11 Jul 2016