Catholic-Hierarchy DC

Archbishop William Barry

Deceased

Archbishop of Hobart


Events

DateAgeEventTitle
1 Jan 1872BornMiddleton, Ireland
24 Jun 189826.5Ordained PriestPriest of Sydney, Australia
7 Apr 191947.3AppointedCoadjutor Archbishop of Hobart, Australia
7 Apr 191947.3AppointedTitular Archbishop of Pessinus
31 Aug 191947.7Ordained BishopTitular Archbishop of Pessinus
7 May 192654.3SucceededArchbishop of Hobart, Australia
13 Jun 192957.4DiedArchbishop of Hobart, Australia

MicroData Summary for William Barry:
Archbishop William Barry (born , died ) Archbishop of Hobart

  • a priest for 31.0 years
  • a bishop for 9.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • op/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 52

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013