Catholic-Hierarchy DC

Bishop Raffaele Bachetoni

Deceased

Bishop Emeritus of Norcia

Titular Bishop of Myrina


Events

DateAgeEventTitle
9 Aug 1804BornSpoleto
23 Dec 182622.4Ordained DeaconDeacon
14 Jan 182823.4Ordained PriestPriest
20 May 185045.8AppointedBishop of Norcia, Italy
21 May 185045.8Ordained BishopBishop of Norcia, Italy
27 Nov 1880³76.3ResignedBishop of Norcia, Italy
13 Dec 188076.3AppointedTitular Bishop of Myrina
1881¹76.4DiedBishop Emeritus of Norcia, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Raffaele Bachetoni:
Bishop Raffaele Bachetoni (born ) Bishop Emeritus of Norcia

  • a priest for 53.0 years
  • a bishop for 30.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1872
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 399, and Page 420

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013