Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Felipe Arginzonis y Astobiza, O.C.D. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Verapoly

Titular Archbishop of Larissa in Thessalia

Note/Previous Titular See: (Bernardo de Jesús)


Events

DateAgeEventTitle
24 May 1852BornZornoza, Spain
10 Jun 187624.0Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
14 Jan 189643.6AppointedCoadjutor Archbishop of Verapoly, India
14 Jan 189643.6AppointedTitular Archbishop of Philippi
9 Aug 189644.2Ordained BishopTitular Archbishop of Philippi
19 Aug 189745.2SucceededArchbishop of Verapoly, India
18 Dec 191866.6ResignedArchbishop of Verapoly, India
18 Dec 191866.6AppointedTitular Archbishop of Larissa in Thessalia
5 May 193380.9DiedArchbishop Emeritus of Verapoly, India

MicroData Summary for Felipe Arginzonis y Astobiza:
Archbishop Felipe Arginzonis y Astobiza O.C.D. (born , died ) Archbishop Emeritus of Verapoly

  • a priest for 56.9 years
  • a bishop for 36.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 453

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013