Catholic-Hierarchy DC

Ferdinando Giuseppe Cardinal Antonelli, O.F.M. †

Deceased

Secretary Emeritus of the Congregation for the Causes of Saints

Cardinal-Priest of San Sebastiano al Palatino


Events

DateAgeEventTitle
14 Jul 1896BornSubbiano, Italy
7 Apr 191417.7ProfessedMember of Order of Friars Minor
25 Jul 192226.0Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
26 Jan 196568.5AppointedSecretary of the Congregation of Rites
19 Feb 196669.6AppointedTitular Archbishop of Idicra
19 Mar 196669.7Ordained BishopTitular Archbishop of Idicra
7 May 196972.8AppointedSecretary of the Congregation for the Causes of Saints
2 Feb 197376.6ResignedSecretary of the Congregation for the Causes of Saints
5 Mar 197376.6AppointedCardinal-Deacon of San Sebastiano al Palatino
5 Mar 197376.6Elevated to Cardinal
2 Feb 198386.6AppointedCardinal-Priest of San Sebastiano al Palatino
12 Jul 199397.0DiedSecretary Emeritus of the Congregation for the Causes of Saints

MicroData Summary for Ferdinando Giuseppe Antonelli:
Cardinal Ferdinando Giuseppe Antonelli O.F.M. (born , died ) Secretary Emeritus of Causes of Saints

  • a priest for 71.0 years
  • a bishop for 27.3 years
  • a cardinal for 20.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 135
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137
  • ab/sect/xdws: Acta Apostolicae Sedis, Volume 57, Page 268
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013