Catholic-Hierarchy DC

Bishop Fedele Abbati (Abati), O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Chios (Scio)

Titular Bishop of Diocletianopolis in Palaestina


Events

DateAgeEventTitle
31 Mar 1820BornModena
25 Aug 184222.4ProfessedMember of Order of Friars Minor
1845¹24.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
27 Mar 186343.0AppointedBishop of Santorini {Thira}, Greece
24 May 186343.1Ordained BishopBishop of Santorini {Thira}, Greece
16 Oct 187757.5ResignedBishop of Santorini {Thira}, Greece
23 Sep 187959.5AppointedTitular Bishop of Geras
23 Jan 188564.8AppointedBishop of Chios (Scio), Greece
27 Apr 189070.1ResignedBishop of Chios (Scio), Greece
6 Jun 189070.2AppointedTitular Bishop of Diocletianopolis in Palaestina
8 Apr 191595.0DiedBishop Emeritus of Chios (Scio), Greece

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Fedele Abbati (Abati):
Bishop Fedele Abbati (Abati) O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Chios (Scio)

  • a priest for 70.3 years
  • a bishop for 51.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 201, and Page 246
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 284, and Page 498
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 158

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013