Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Vincent Spaccapietra, C.M. †

Deceased

Archbishop of Izmir (Smirne)


Events

DateAgeEventTitle
12 Oct 1801BornFrancavilla
Jun 1824³22.6Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
19 Nov 185251.1AppointedTitular Bishop of Arcadiopolis in Asia
21 Nov 185251.1Ordained BishopTitular Bishop of Arcadiopolis in Asia
17 Apr 185553.5AppointedArchbishop of Port of Spain, Trinidad and Tobago, Antilles
24 Jul 1859³57.8ResignedArchbishop of Port of Spain, Trinidad and Tobago, Antilles
12 Sep 185957.9AppointedTitular Archbishop of Ancyra
8 Apr 186260.5AppointedArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey
25 Nov 187877.1DiedArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Vincent Spaccapietra:
Archbishop Vincent Spaccapietra C.M. (born , died ) Archbishop of Izmir (Smirne)

  • a priest for 54.5 years
  • a bishop for 26.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1872
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 99, and Page 116
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 466, and Page 523

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013