Catholic-Hierarchy DC

Bishop István Uzdóczy-Zadravecz, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Hungary, Military

Titular Bishop of Dometiopolis


Events

DateAgeEventTitle
20 Jun 1884Born
30 Mar 190722.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
23 Mar 192035.7AppointedBishop of Hungary, Military
23 Mar 192035.7AppointedTitular Bishop of Dometiopolis
24 Aug 192036.1Ordained BishopTitular Bishop of Dometiopolis
1926²41.5ResignedBishop of Hungary, Military
13 Nov 196581.3DiedBishop Emeritus of Hungary, Military

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for István Uzdóczy-Zadravecz
Bishop István Uzdóczy-Zadravecz O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Hungary, Military

EventPlace
Birth PlaceCsáktornya
Ordained BishopSzeged, Diocese of Csanád

  • a priest for 58.6 years
  • a bishop for 45.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1920, Number 53
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 5, Number 214

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast