Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gérard Tremblay, P.S.S. †

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Montréal, Québec, Canada

Titular Bishop of Trisipa


Events

DateAgeEventTitle
27 Oct 1918Born
16 Jun 194627.6Ordained PriestPriest of Society of Priests of Saint Sulpice
20 Mar 198162.3AppointedAuxiliary Bishop of Montréal, Québec, Canada
20 Mar 198162.3AppointedTitular Bishop of Trisipa
22 May 198162.5Ordained BishopTitular Bishop of Trisipa
27 Aug 199172.8ResignedAuxiliary Bishop of Montréal, Québec, Canada
28 Sep 2019100.9DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Montréal, Québec, Canada

MicroData Summary for Gérard Tremblay
Bishop Gérard Tremblay P.S.S. (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Montréal

EventPlace
Birth PlaceMontréal, Archdiocese of Montréal, Québec
Ordained BishopCathedral, Montréal, Archdiocese of Montréal, Québec
Death PlaceMontréal, Archdiocese of Montréal, Québec

  • a priest for 73.2 years
  • a bishop for 38.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 136
  • d: CB, 30 Sep 2019
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 68, Number 5,380

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast