Catholic-Hierarchy DC

Telesphore Placidus Cardinal Toppo

Archbishop Emeritus of Ranchi, India

Cardinal-Priest of Sacro Cuore di Gesł agonizzante a Vitinia


Events

DateAgeEventTitle
15 Oct 1939 Born
3 May 196929.5Ordained PriestPriest
8 Jun 197838.6AppointedBishop of Dumka, India
7 Oct 197838.9Ordained BishopBishop of Dumka, India
8 Nov 198445.0AppointedCoadjutor Archbishop of Ranchi, India
7 Aug 198545.8SucceededArchbishop of Ranchi, India
21 Oct 200364.0Elevated to Cardinal
21 Oct 200364.0AppointedCardinal-Priest of Sacro Cuore di Gesł agonizzante a Vitinia
24 Jun 201878.6RetiredArchbishop of Ranchi, India

MicroData Summary for Telesphore Placidus Toppo (VIAF: 316531388)
Telesphore Placidus Cardinal Toppo (born ) Archbishop Emeritus of Ranchi

EventPlace
Birth PlaceChainpur, Diocese of Ranchi
Ordained BishopOpen Air, near, Cathedral, Dudhani, Diocese of Dumka

Please contact the Cardinal through the Archdiocese of Ranchi.

  • a priest for years
  • a bishop for years
  • a cardinal for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 24 Jun 2018
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 21 Oct 2003
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 51, Number 3,566
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 58, Number 4,308

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast