Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gregorios Elias Tabé

Archbishop Emeritus of Damas (Syrian), Syria


Events

DateAgeEventTitle
18 Mar 1941 Born
4 May 196928.1Ordained PriestPriest
24 Jun 199554.2AppointedAuxiliary Bishop of Damas (Syrian), Syria
24 Jun 199554.2AppointedTitular Bishop of Batnae dei Siri
7 Jan 199654.8Ordained BishopTitular Bishop of Batnae dei Siri
25 May 199655.1AppointedTitular Bishop of Mardin dei Siri
199755.7AppointedCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
8 May 199958.1AppointedCoadjutor Archbishop of Damas (Syrian), Syria
24 Jun 200160.2SucceededArchbishop of Damas (Syrian), Syria
22 Jun 201978.2RetiredArchbishop of Damas (Syrian), Syria

MicroData Summary for Gregorios Elias Tabé
Archbishop Gregorios Elias Tabé (born ) Archbishop Emeritus of Damas

EventPlace
Birth PlaceMardin
Ordained BishopSaints Pierre et Paul, Church, Kamichlié

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Damas (Syrian).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 143, Number 12,657
  • r: CB, 22 Jun 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 14 Jun 2020

Quantcast