Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Théophile Philippe Barakat

Deceased

Archbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria


Events

DateAgeEventTitle
1 Jul 1952Born
15 Aug 197624.1Ordained PriestPriest of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria
15 Apr 201663.7ConfirmedArchbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria
7 May 201663.8Ordained BishopArchbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria
13 Jun 202067.9DiedArchbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria

MicroData Summary for Théophile Philippe Barakat
Archbishop Théophile Philippe Barakat (born , died ) Archbishop of Homs (-Hama-Nabk)

EventPlace
Birth PlaceZaidal
Ordained BishopNotre-Dame de la Délivrance, Church, Zaidal

  • a priest for 43.8 years
  • a bishop for 4.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 15 Apr 2016
  • ob/c12: CB, 16 Apr 2016
  • c3: CB, 7 May 2016
  • c4: CB, 8 May 2016
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 228, Number 18,910
  • d: CB, 13 Jun 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 14 Jun 2020

Quantcast