Catholic-Hierarchy DC

Bishop Geoffrey James Robinson

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Sydney, Australia

Titular Bishop of Rusuca


Events

DateAgeEventTitle
10 Aug 1937Born
21 Dec 196023.3Ordained PriestPriest of Sydney, Australia
23 Jan 198446.4AppointedAuxiliary Bishop of Sydney, Australia
23 Jan 198446.4AppointedTitular Bishop of Rusuca
8 Mar 198446.5Ordained BishopTitular Bishop of Rusuca
15 Jul 200466.9ResignedAuxiliary Bishop of Sydney, Australia
29 Dec 202083.3DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Sydney, Australia

MicroData Summary for Geoffrey James Robinson
Bishop Geoffrey James Robinson (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Sydney

EventPlace
Birth PlaceRichmond
Ordained BishopSt. Mary, Cathedral, Sydney, Archdiocese of Sydney
Death PlaceRepatriation General, Hospital, Concord

  • a priest for 60.0 years
  • a bishop for 36.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 220, Deceased Cardinals (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 86, Number 7,194
  • d: CB, 29 Dec 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.1, 10 Dec 2020; Data: 29 Dec 2020

Quantcast