Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jules-Victor-Marie Pichon

Deceased

Bishop Emeritus of Les Cayes, Haïti

Titular Archbishop of Chalcedon


Events

DateAgeEventTitle
27 Dec 1865Born
2 Jul 188822.5Ordained PriestPriest
13 Jan 190539.0AppointedCoadjutor Archbishop of Port-au-Prince, Haïti
13 Jan 190539.0AppointedTitular Archbishop of Cabasa
12 Feb 190539.1Ordained BishopTitular Archbishop of Cabasa
24 Apr 191953.3SelectedArchbishop (Personal Title) of Les Cayes, Haïti
18 Dec 191953.9ConfirmedBishop of Les Cayes, Haïti
30 Aug 194175.6RetiredBishop of Les Cayes, Haïti
30 Aug 194175.6AppointedTitular Archbishop of Chalcedon
26 Apr 195084.3DiedBishop Emeritus of Les Cayes, Haïti

MicroData Summary for Jules-Victor-Marie Pichon
Archbishop Jules-Victor-Marie Pichon (born , died ) Bishop Emeritus of Les Cayes

EventPlace
Birth PlaceSaint-Urbain, France
Ordained BishopPort-au-Prince, Archdiocese of Port-au-Prince

  • a priest for 61.8 years
  • a bishop for 45.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1905, Number 9
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 310, and Page 98
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 101
  • r: CB, 4 Aug 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast