Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Martinoli

Deceased

Bishop Emeritus of Lugano, Switzerland


Events

DateAgeEventTitle
28 Feb 1903Born
11 Jun 192724.2Ordained PriestPriest of Lugano, Switzerland
30 Jul 196865.4AppointedApostolic Administrator of Lugano, Switzerland
30 Jul 196865.4AppointedTitular Bishop of Camplum
15 Sep 196865.5Ordained BishopTitular Bishop of Camplum
8 Mar 197168.0AppointedBishop of Lugano, Switzerland
15 Jul 197875.3RetiredBishop of Lugano, Switzerland
7 Dec 199491.7DiedBishop Emeritus of Lugano, Switzerland

MicroData Summary for Giuseppe Martinoli
Bishop Giuseppe Martinoli (born , died ) Bishop Emeritus of Lugano

EventPlace
Birth PlaceMarolta
Ordained BishopCathedral, Lugano, Diocese of Lugano

  • a priest for 67.4 years
  • a bishop for 26.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 156, Additions/Corrections (front)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 6, Number 277

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast