Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Augusto Martins Fernandes Pedreira

Deceased

Bishop Emeritus of Viana do Castelo, Portugal


Events

DateAgeEventTitle
10 Apr 1935Born
12 Jul 195924.2Ordained PriestPriest
28 Dec 198247.7AppointedAuxiliary Bishop of Porto, Portugal
28 Dec 198247.7AppointedTitular Bishop of Elvas
19 Mar 198347.9Ordained BishopTitular Bishop of Elvas
29 Oct 199762.5AppointedBishop of Viana do Castelo, Portugal
11 Jun 201075.1RetiredBishop of Viana do Castelo, Portugal
14 Oct 202085.5DiedBishop Emeritus of Viana do Castelo, Portugal

MicroData Summary for José Augusto Martins Fernandes Pedreira
Bishop José Augusto Martins Fernandes Pedreira (born , died ) Bishop Emeritus of Viana do Castelo

EventPlace
Birth PlaceValença
Ordained BishopSte Marie Majeure, Cathedral, Viana do Castelo, Diocese of Viana do Castelo
Death PlaceBraga, Archdiocese of Braga

  • a priest for 61.2 years
  • a bishop for 37.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 11 Jun 2010
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 78, Number 6,354
  • d: CB, 14 Oct 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast