Catholic-Hierarchy DC

Bishop Raymond Alphonse Lucker

Deceased

Bishop Emeritus of New Ulm, Minnesota, USA


Events

DateAgeEventTitle
24 Feb 1927Born
7 Jun 195225.2Ordained PriestPriest of Saint Paul, Minnesota, USA
12 Jul 197144.3AppointedAuxiliary Bishop of Saint Paul and Minneapolis, Minnesota, USA
12 Jul 197144.3AppointedTitular Bishop of Meta
8 Sep 197144.5Ordained BishopTitular Bishop of Meta
23 Dec 197548.8AppointedBishop of New Ulm, Minnesota, USA
19 Feb 197648.9InstalledBishop of New Ulm, Minnesota, USA
17 Nov 200073.7ResignedBishop of New Ulm, Minnesota, USA
19 Sep 200174.5DiedBishop Emeritus of New Ulm, Minnesota, USA

MicroData Summary for Raymond Alphonse Lucker
Bishop Raymond Alphonse Lucker (born , died ) Bishop Emeritus of New Ulm

EventPlace
Birth PlaceSt. Paul, Archdiocese of Saint Paul, Minnesota
Ordained BishopCathedral, St. Paul, Archdiocese of Saint Paul and Minneapolis, Minnesota

  • a priest for 49.2 years
  • a bishop for 30.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)
  • Le Petit Episcopologe, Issue 15, Number 811
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 17, Number 887

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast