Catholic-Hierarchy DC

Bishop Dionysios Kfoury

Deceased

Patriarchal Vicar Emeritus of Egypt and Sudan (Melkite Greek)

Titular Bishop of Tarsus dei Greco-Melkiti


Events

DateAgeEventTitle
5 Dec 1879Born
6 Aug 190424.6Ordained PriestPriest
9 Dec 192647.0Ordained BishopTitular Bishop
9 Dec 192647.0SelectedTitular Bishop
20 Jun 192747.5ConfirmedTitular Bishop of Tarsus dei Greco-Melkiti
5 Jun 193252.5AppointedPatriarchal Vicar of Egypt and Sudan (Melkite Greek)
27 Aug 195474.7ResignedPatriarchal Vicar of Egypt and Sudan (Melkite Greek)
11 Mar 196585.2DiedPatriarchal Vicar Emeritus of Egypt and Sudan (Melkite Greek)

MicroData Summary for Dionysios Kfoury
Bishop Dionysios Kfoury (born , died ) Patriarchal Vicar Emeritus of Egypt and Sudan

EventPlace
Birth PlaceKhonchara, Libya
Ordained BishopCathedral, Zahle, Diocese of Zahleh e Furzol (Melkite Greek), Lebanon
Death PlaceBeyrouth, Archdiocese of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek), Lebanon

  • a priest for 60.5 years
  • a bishop for 38.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • c2+: CB
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 112, Additions/Corrections (back)
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1926, Number 87
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 23, Number 1,339
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 42, Number 2,788

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast