Catholic-Hierarchy DC

Bishop Victor Gnanapragasam, O.M.I. †

Deceased

Vicar Apostolic of Quetta, Pakistan

Titular Bishop of Thimida


Events

DateAgeEventTitle
21 Nov 1940Born
31 May 196322.5Perpetual VowsMember of Oblates of Mary Immaculate
21 Dec 196626.0Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
9 Nov 200160.9AppointedPrefect of Quetta, Pakistan
29 Apr 201069.4AppointedVicar Apostolic of Quetta, Pakistan
29 Apr 201069.4AppointedTitular Bishop of Thimida
16 Jul 201069.6Ordained BishopTitular Bishop of Thimida
12 Dec 202080.0DiedVicar Apostolic of Quetta, Pakistan

MicroData Summary for Victor Gnanapragasam
Bishop Victor Gnanapragasam O.M.I. (born , died ) Vicar Apostolic of Quetta

EventPlace
Birth PlaceJaffna, Sri Lanka
Ordained BishopSaint Patrick, Cathedral, Karachi, Archdiocese of Karachi

  • a priest for 53.9 years
  • a bishop for 10.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 29 Apr 2010
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 203, Number 16,760
  • d: CB, 12 Dec 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.1, 10 Dec 2020; Data: 14 Dec 2020

Quantcast