Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Francesco Filippucci (Filippoussis)

Deceased

Archbishop of Naxos, Andros, Tinos e Mykonos, Greece

Apostolic Administrator of Chios (Scio)


Events

DateAgeEventTitle
6 May 1874Born
12 Jun 189723.0Ordained PriestPriest of Tinos, Greece
25 Jan 192752.7AppointedArchbishop of Athēnai {Athens}, Greece
25 Mar 192752.8Ordained BishopArchbishop of Athēnai {Athens}, Greece
9 Jul 192955.1AppointedApostolic Administrator of Thessaloniki, Greece
29 May 194773.0AppointedArchbishop of Naxos, Andros, Tinos e Mykonos, Greece
29 May 194773.0AppointedApostolic Administrator of Chios (Scio), Greece
9 Nov 195985.5DiedArchbishop of Naxos, Andros, Tinos e Mykonos, Greece

MicroData Summary for Giovanni Francesco Filippucci (Filippoussis)
Archbishop Giovanni Francesco Filippucci (Filippoussis) (born , died ) Archbishop of Naxos, Andros, Tinos e Mykonos

EventPlace
Birth PlaceTinos

  • a priest for 62.4 years
  • a bishop for 32.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1927, Number 8
  • aadm: CB, 3 Sep 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast