Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Franco Festorazzi

Deceased

Archbishop Emeritus of Ancona-Osimo, Italy


Events

DateAgeEventTitle
29 Nov 1928Born
28 Jun 195223.5Ordained PriestPriest of Como, Italy
6 Apr 199162.3AppointedArchbishop of Ancona-Osimo, Italy
18 May 199162.4Ordained BishopArchbishop of Ancona-Osimo, Italy
8 Jan 200475.1RetiredArchbishop of Ancona-Osimo, Italy
24 Jun 202192.5DiedArchbishop Emeritus of Ancona-Osimo, Italy

MicroData Summary for Franco Festorazzi
Archbishop Franco Festorazzi (born , died ) Archbishop Emeritus of Ancona-Osimo

EventPlace
Birth PlacePerledo, Archdiocese of Milano {Milan}
Ordained PriestComo, Diocese of Como
Ordained BishopCathedral, Como, Diocese of Como
Death PlaceComo, Diocese of Como

  • a priest for 68.9 years
  • a bishop for 30.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 127, Number 11,450
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 129
  • d: CB, 24 Jun 2021
  • loc/opd/c1: CB, 25 Jun 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 2 Jul 2021

Quantcast