Catholic-Hierarchy DC

Bishop Celestino Fernández y Fernández

Deceased

Bishop Emeritus of Huajuapan de León, Oaxaca, México

Titular Bishop of Maximiana in Byzacena


Events

DateAgeEventTitle
30 May 1890Born
20 Dec 191323.5Ordained PriestPriest
20 Mar 194857.8AppointedAuxiliary Bishop of Huajuapan de León, Oaxaca, México
20 Mar 194857.8AppointedTitular Bishop of Binda
24 Jun 194858.0Ordained BishopTitular Bishop of Binda
12 May 195261.9AppointedBishop of Huajuapan de León, Oaxaca, México
25 Jul 196777.1RetiredBishop of Huajuapan de León, Oaxaca, México
25 Jul 196777.1AppointedTitular Bishop of Maximiana in Byzacena
4 Dec 198090.5DiedBishop Emeritus of Huajuapan de León, Oaxaca, México

MicroData Summary for Celestino Fernández y Fernández
Bishop Celestino Fernández y Fernández (born , died ) Bishop Emeritus of Huajuapan de León

EventPlace
Birth PlaceSanta Inés
Ordained BishopOur Lady of Guadalupe, Basilica, Mexico City, Archdiocese of México, Federal District

  • a priest for 66.9 years
  • a bishop for 32.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1948, Number 67
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 10, Number 509

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast