Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis-Elisée Fatiguet, C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Nanchang [Nanchang], China

Titular Bishop of Aspendus


Events

DateAgeEventTitle
21 Dec 1855Born
17 Dec 188125.9Ordained PriestPriest
7 Sep 188529.7ProfessedPriest of Congregation of the Mission
24 Feb 191155.1AppointedVicar Apostolic of Northern Kiangsi {Kiam-Si Settentrionale}, China
24 Feb 191155.1AppointedTitular Bishop of Aspendus
11 Jun 191155.4Ordained BishopTitular Bishop of Aspendus
12 Feb 193175.1DiedVicar Apostolic of Nanchang [Nanchang], China

MicroData Summary for Louis-Elisée Fatiguet
Bishop Louis-Elisée Fatiguet C.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Nanchang [Nanchang]

EventPlace
Birth PlaceBordeaux, Archdiocese of Bordeaux, France
Ordained BishopKiukiang
Death PlaceKiukiang

  • a priest for 49.1 years
  • a bishop for 19.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 69
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1911, Number 49
  • b: Bishops-In-China.com, 31 Dec 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast