Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Cucherousset, C.S.Sp. †

Deceased

Archbishop of Bangui, Central African Republic

Apostolic Administrator of Bambari


Events

DateAgeEventTitle
10 Oct 1907Born
3 Jul 193830.7Ordained DeaconDeacon of Congregation of the Holy Spirit
29 Sep 193830.9Ordained PriestPriest of Congregation of the Holy Spirit
9 Apr 194840.4AppointedVicar Apostolic of Bangui, Central African Republic
9 Apr 194840.4AppointedTitular Bishop of Stratonicea in Caria
25 Jul 194840.7Ordained BishopTitular Bishop of Stratonicea in Caria
14 Sep 195547.9AppointedArchbishop of Bangui, Central African Republic
2 Jan 197062.2AppointedApostolic Administrator of Bambari, Central African Republic
16 Sep 197062.9DiedArchbishop of Bangui, Central African Republic

MicroData Summary for Joseph Cucherousset
Archbishop Joseph Cucherousset C.S.Sp. (born , died ) Archbishop of Bangui

EventPlace
Birth PlaceLaviron, Archdiocese of Besanšon, France
Ordained DeaconSeminary of the Missions, Chapel, Chevilly-Larue, Archdiocese of Paris, France
Ordained PriestSeminary of the Missions, Chapel, Chevilly-Larue, Archdiocese of Paris, France
Ordained BishopBangui, Vicariate Apostolic of Bangui
Death PlaceChevilly-Larue, Diocese of CrÚteil, France

  • a priest for 31.9 years
  • a bishop for 22.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1948, Number 84
  • od/c01/loc: AJ, 17 Jul 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast